fbpx

Z kart papieru na wielkie ekrany… – ekranizacje powieści fantasy

Fantasy na ekranie

Głęboko wierzę, że jesteś już dawno po obejrzeniu pierwszego sezonu wiedźmina! Ja oczywiście zafundowałem sobie długi maraton i teraz, gdy emocje już opadły, naszła mnie myśl…

Które powieści, autorstwa polskich pisarzy, powinny jeszcze doczekać się ekranizacji?

Masz swoje typu?

Mi na myśl przychodzi kilka tytułów, a zagłębiając się w otchłanie Internetu, przekonałem się, że są osoby ze mną zgodne, co do wytypowanych pozycji.

Co powiesz na ekranizację dzieł Stanisława Lema? 

Oczywiście ekranizacje już się pojawiały, ale na grupach tematycznych często pojawia się wspomnienie “Niezwyciężonego”. Konwencja kosmicznego horroru i starcia wielkich naziemnych drednotów toczących boje z przedstawicielami zabójczej nekrosfery ewoluującej na Regis II.

Ciekawa mogłaby być również ekranizacja “Opowieści o pilocie Pirxie”. To mogłaby być realistyczna opowieść opowiadająca losy wielowymiarowych postaci. Bez fajerwerków, bez tony efektów specjalnych. Po prostu kameralne przedstawienie “życia kosmicznych tirowców”.

A co sądzisz o Jacku Dukaju?

“Ruch generała” – podróże kosmiczne połączone z magią, duchami i modyfikacjami swojego organizmu… To wszystko w jednej powieści. Czy to nie byłaby niezwykle intrygująca ekranizacja?

A może “Inne pieśni”? Oczyma wyobraźni już widzę siebie oglądającego trylogię na podstawie tego dzieła. Europa bez nowożytnej nauki? To byłoby coś!

Jednak najbardziej czekałbym na ekranizację powieści “Lód”. Wojna nigdy nie nadeszła, a Królestwo Polskie jest skute lodem. Powieść ta doczekała się odtworzenia na scenie teatralnej? Może któryś z reżyserów pokusi się i stworzy dzieło na miarę wielkich ekranów?

Nie sposób w tym miejscu nie wymienić Jarosława Grzędowicz i jego serii “Pan Lodowego Ogrodu”. Inna cywilizacja, wojna bogów, złamanie odwiecznych zasad!!! To tylko początek. Cztery tomy wspaniałych zwrotów akcji.

Pojawiały się w Internecie pogłoski o ekranizacji, ale niestety brak rezultatów, więc pozostaje oczekiwanie.

A co Ty dopiszesz do tej listy? 

Ja bym mógł wymieniać kolejne punkty, ale wolałem skupić się na moich głównych typach. Poszerzmy tę rozpiskę o wszystkie Twoje pomysły! Pomożesz?