fbpx

Cyberwszczepy – transhumanizm według Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Wracamy do tematu Cyberpunk 2077. Zapewne zastanawiasz się, patrząc na grafiki cyberpunkowe, skąd i dlaczego ludzie mają tyle cyberwszczepów?

W roku 2077 sztuczne implanty wszczepiane są w ludzkie ciało nie tylko z konieczności, jaką jest umożliwienie normalnego życia licznym weteranom wojen korporacyjnych, lecz również w celu poprawy wizerunku (taka moda), prestiżu czy polepszenia możliwości ludzkiego ciała.

Cyberwszczepy możemy zainstalować w specjalistycznych klinikach, sklepach lub nawet w salonie kosmetycznym. Dodatki można wymieniać samemu w domu.  

Każdy obywatel ma do nich dostęp i tylko od grubości portfela zależy, co sobie zmodyfikuje i jakiej jakości będzie to część. Udajemy się do specjalisty lekarza tzw. Riperrdoc i zamieniamy żywe tkanki na ich cybernetycznie udoskonalone odpowiedniki.

Historia rozwoju cyberwszczepów rozpoczęła się na początku XXI wieku od protez ratujących życie lub umożliwiających normalne funkcjonowanie pacjentowi. Sztuczne zastawki i biodra należały do generacji zero i nie były łączone z układem nerwowym. 

Dużym skokiem w rozwoju były pierwsze wojny korporacyjne, gdzie Militech wprowadził na arenę zmagań cyberżołnieży z ulepszonym udźwigiem i połączeniami nerwowymi do wykrywaczy ruchu. Była to Pierwsza Generacja i nawet w 2077 roku można jeszcze kupić te części jako najtańszy złom. 

Wynalezienie kuracji immunosupresyjnej dało możliwości do rozwoju kolejnych generacji i pozwoliło na szerokie rozpowszechnienie ich we wszystkich warstwach społeczeństwa. Druga generacja to rozwiązania gdzie hydraulikę i tłoki zastąpione przez cybermięśnie. Pojawienie się technologii RealSkinn skutecznie wylansowała modę na ozdobne wszczepy.

Do głosu dochodzą również bioinżynierowie, których prace naukowe skutkują powstawaniem trzeciej generacji biowszczepów. Ulepszenia organów i ich modyfikacje biologiczne są odporniejsze na awarie, nie wywołują cyberpsychozy i są niewrażliwe na pola elektromagnetyczne. 

W roku 2077, dla bogaczy lub agentów korporacji, powstają prawdziwe cuda techniki czwartej generacji. Służą do zdobywania przewagi konkurencyjnej nad biznesowym rywalem, poprzez ulepszenia procesów neuralnych. Umożliwiają zdalne hakowanie i służą do obrony przed cyberatakami.

Wszczepy dla elit mogą wyróżniać się stylem, być pokryte złotem lub platyną, co wyraźnie podkreśla status posiadacza takiego designerskiego implantu.