Cyberpunk 2077 – garść ciekawostek
Wielkimi krokami zbliżała się premiera gry Cyberpunk 2077, ale niestety termin 19 listopada jest już nieaktualny. Przyjdzie nam poczekać dwadzieścia jeden dni dłużej. Dokładnie do 10 grudnia, bo na ten dzień został przełożony start.
Nie ukrywam, że już czekam z niecierpliwością, bo dni stały się krótsze, siłownie zamknięte, pubu zamknięte i czasu na zmarnowanie jakby mam więcej. To jest chyba jedyny „pozytyw” epidemii i zamykania wszystkich przybytków spędzania czasu poza domem — nadmiar czasu wieczorem. Wiem, że mogę sobie więcej poczytać lub popisać, ale czasami warto też zmarnować nasz czas mniej twórczo, na jakieś gry czy Netflix.
Wracając do tematu gry, to mam kilka ciekawostek ze świata Cyberpunka.
Historia zaczyna się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i upadku Stanów Zjednoczonych. Ma to miejsce po trzech Wojnach Korporacyjnych które miały miejsce w latach 1990 a 2016.
W międzyczasie następuje wiele katastrof naturalnych i zmian politycznych. Bliski wschód zamienia się w nuklearną pustynię po wojnie nuklearnej. Następuje krach finansowy i manipulacje giełdą w USA.
Po tym czasie, w roku 2022 wybucha Czwarta Wojna Korporacyjna. W pierwszej fazie toczy się pomiędzy korporacjami Militech i Arasaka, ale ich globalny zasięg rozprzestrzenia ten konflikt na cały glob.
Działania militarne paraliżują światowy handel i dosłownie równają z ziemią wiele miast, zmuszając ich mieszkańców do ucieczki. Chociaż ta wojna nie trwa długo, bo po roku działania firm po naciskach rządów państw zostaje zakończona, to odciska swoje piętno na kolejnych kilkanaście lat.
W tym czasie następuje kompletny zastój wolnego handlu i rozwoju technologicznego. W wielu regionach wybuchają bunty i zamieszki, a władzę przejmują gangi i samozwańcze grupy porządkowe.
O względnej normalności można mówić dopiero od roku 2035. Miasta odbudowują się, do działania przywracana jest niedziałająca infrastruktura.
Po rozpadzie Stanów Zjednoczonych, powstaje wiele niezależnych terytoriów. W 2069 roku rząd Nowych Stanów Zjednoczonych wraz z siłami Militechu wypowiada wojnę innym, wcześniej odłączonym stanom i wybucha Wojna Unifikacyjna, zwana też Wojną Metalową.
Działania wojenne omijają Night City, gdy ofensywa oddziałów rządowych zatrzymuje się na przedmieściach miasta. Dochodzi do porozumienia Wolnego Stanu Północnej Kalifornii z rządem Nowych Stanów Zjednoczonych i Night City zostaje przekształcone w międzynarodowe wolne miasto.
Ma to duże konsekwencje dla rozwoju miasta. Wzrasta wpływ megakorporacji. W mieście powstaje amerykańska centrala firmy Arasaka, która otrząsnęła się już po porażce z Militechem w Czwartej Wojnie Korporacyjnej.
Jeśli interesuje Cię bardziej szczegółowy rys historyczny, to napisz, a ja uzupełnię go o szczegóły.