fbpx

Bajki – nie tylko dla dzieci!

Bajki dla dorosłych

Mam nadzieję, że ten czas dla Ciebie był pełen relaksu i pysznego jedzenia. Ja zdecydowanie naładowałem swoje akumulatory, a to zaowocowało poszukiwaniem kolejnych pozycji wartych przeczytania.

Dziś będzie bardzo nietypowo. Dlaczego? Ponieważ przygotowałem dla Ciebie listę bajek.

Tak, tak. Dobrze czytasz. Jednak są to bajki nietypowe. Te dziecięce lektury przypadną do gustu niejednemu dorosłemu. Tak, więc zaczynajmy:

  1. „Dzieci z Bullerbyn” – Anna Emilia Lindgren

Prosty język, prosta fabuła, a czyta się z pasją równą czytaniu niejednej książki fantasy. Autorka jest genialna i ten geniusz widać w jej bystrym oku i doskonałym piórze. Mało tego, jako rodzic czerpię mnóstwo inspiracji z tej powieści. Relacje dorosłych z dziećmi są godne naśladowania i niejeden psycholog byłby dumny móc obserwować taką symbiozę dorosłego z dzieckiem.

  1. Cykl o Mikołajku – Sempé i Goscinny

Przygody małego bohatera, przed którym los stawia najróżniejsze trudności, są bardzo poważnie odbierane przez dzieci. Wynika to zapewne z tego, że każdy mały człowiek, w jakimś stopniu utożsamia się z tym sześciolatkiem. Dla mnie, dorosłego, te przygody są bardzo zabawne. Jestem w stanie dostrzec śmieszność opisanych sytuacji, a całość pozwala skutecznie oderwać się od problemów dnia codziennego.

  1. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet”

Nie jestem fanem powtarzania dzieciom, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko bardzo się tego chce. Tak nie jest i nie ma sensu, aby to wmawiać komukolwiek. Jednak pokazanie przykładów, gdy pomimo trudności, ktoś był w stanie osiągnąć to, czego pragnął, dzięki staraniom i ciężkiej pracy… to zupełnie coś innego. Dla mnie to również jest niezwykle inspirujące i pozwala wnieść nieco pozytywnego myślenia do codziennej szarości.

  1. „Koszmarny Karolek” – Franceski Simon

Jest to opowieść o uroczym łobuzie i jego zabawnych perypetiach. Doskonała gra słów i specyficzny angielski humor. Niejeden dorosły, czytając te przygody swojemu dziecku, będzie miał z tego wiele frajdy.

To kilka propozycji z mojej strony. Chętnie poznam Twoje ulubione pozycje, które z łatwością można znaleźć w bibliotecznym dziale dla dzieci.

Napisz do mnie koniecznie.